poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Czy zawsze można żądać zniesienia współwłasności?

Źródło: pixabay.com

W polskim prawie obowiązuje zasada, iż właściciele mogą w pełni rozporządzać swoją własnością i prawa tego nie można ograniczyć w drodze czynności prawnej (art. 57 KC). Od zasady tej istnieje jednak wyłom w przypadku, gdy własność przynależy kilku osobom.



Wyłączenie prawa zniesienia współwłasności


Kodeks cywilny w art. 210 przewiduje, że uprawnienie do żądania przez każdego ze współwłaścicieli zniesienia współwłasności może zostać wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż 5 lat. Wyłącznie takie można następnie przedłużyć o kolejne 5 lat (umowa w tym zakresie może być zawarta w ostatnim roku obecnie obowiązującej umowy). Dopuszczalne jest dalsze przedłużenie wyłączenia prawa zniesienia współwłasności.

Co powinna zawierać umowa?


W umowie należy oznaczyć strony, czyli współwłaścicieli danej nieruchomości. Dalej konieczne jest określenie, czego umowa dotyczy – innymi słowy należy wskazać, co do jakiej rzeczy strony umawiają się, że wyłączają uprawnienie do zniesienia współwłasności. W przypadku nieruchomości warto oznaczyć księgę wieczystą.

Najistotniejszą częścią umowy jest ustalenie przez strony, że w okresie obowiązywania umowy wyłączają prawo do zniesienia współwłasności.

W końcu konieczne jest również dookreślenie czasu, na jaki umowa została zawarta. Należy podkreślić, iż przepisy nie przewidują w tym zakresie domniemania zawarcia umowy na okres 5 – letni a jedynie wyznaczają maksymalny czas obowiązywania umowy.



Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w zakresie sporządzenia umowy wyłączającej prawo zniesienia współwłasności lub jej interpretacji Kancelaria pozostaje do Państwa dyspozycji pod adresem e-mail: biuro@kancel-adwokacka.pl





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz