środa, 15 marca 2017

Umowa blokady z biurem nieruchomości




W naszej praktyce często spotykamy się z prośbą Klientów o przeanalizowanie umowy tzw. blokady przed zakupem nieruchomości. Wyrażane są wątpliwości co do dopuszczalności zawarcia takiej umowy. W związku z tym dzisiaj umowa blokady pod lupą!




Czym jest umowa blokady?

Umowa blokady to umowa zawierająca zobowiązanie biura nieruchomości do czasowego nie przedstawiania oferty nabycia nieruchomości innym potencjalnym kupującym. Zawierana jest w wypadku, gdy nie jest możliwe zawarcie definitywnej umowy sprzedaży. Może to wynikać np. z tymczasowej nieobecności sprzedającego lub np. konieczności podjęcia starań przez kupującego o udzielenie kredytu.

W zasadzie nie powinno się jej zawierać, gdy obie strony zdecydowane są na zawarcie definitywnej umowy sprzedaży.

Dopuszczalność zawarcia umowy blokady

Umowa blokady nie jest umową zdefiniowaną w prawie polskim. Jednak należy mieć na względzie obowiązującą zasadę swobody umowy. W tym zakresie nie ma przeszkód do zawarcia umowy blokady.

Biuro nieruchomości ma obowiązek prowadzenia stałych działań zmierzających do realizacji umowy z klientem (sprzedającym nieruchomość) mających na celu sprzedaż nieruchomości. Niewątpliwie czasowe tymczasowe zawieszenie dalszej promocji ogłoszenia oraz poszukiwanie innych potencjalnych nabywców wiąże się z koniecznością podjęcia później wzmożonych działań przez biuro nieruchomości. Ważne przy tym jednak jest odpowiednie uregulowanie w umowie pomiędzy biurem nieruchomości a sprzedającym w celu uniknięcia ewentualnych roszczeń wynikających z nienależytego wykonania zobowiązania.  

Z tego względu, w przypadku czasowego zawieszenia działalności promocyjnej,  w celu zapewnienia odpowiedniego czasu dla finalizacji umowy sprzedaży nieruchomości, biuro nieruchomości może pobrać określone wynagrodzenie od kupującego. Należy jednak pamiętać, iż umowa wyraźnie powinna precyzować wszystkie istotne z tego punktu widzenia elementy: obowiązku stron, charakter wynagrodzenia, czas obowiązywania itp.  

Błędy w umowie blokady

Sporządzane przez biura nieruchomości umowy zawierają liczne błędy, w tym mogące nawet doprowadzić do uznania, że umowa nie została zawarta, gdyż z treści umowy nie jest możliwe odczytanie czego w rzeczywistości umowa dotyczy – chociaż wydaje się to abstrakcją, to niestety takie umowy się pojawiają dosyć często.

Umowy często mają niedoprecyzowany zakres obowiązków stron, okres obowiązywania czy warunki płatności określone w sposób niejednoznaczny. Kolejnym problemem, który notorycznie pojawia się przy umowach blokady to zupełny brak uwzględniania okoliczności, iż umowa jest zawierana z konsumentem i wynikających z tego obowiązków m.in. informacyjnych.


Jeżeli macie Państwo wątpliwości odnośnie umowy, którą podpisujecie lub z której korzystacie, pozostajemy do Państwa dyspozycji – przeprowadzamy analizę oraz przygotowujemy projekty umów. Prosimy o kontakt pod adresem e-mail biuro@kancel-adwokacka.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz